Arhiv novic
Aktiviranje interventnih služb ob prometnih nesrečah
Nesreča se največkrat zgodi zaradi človeške nepazljivosti, nezbranosti ali opojnosti z različnimi substancami. Pogosto je vzrok nesreče tudi nerealno oziroma zmotno prepričanje o sposobnosti vožnje, izkušnjah ali poznavanju domačega terena oz. cest. K temu pogosto prispeva tudi zagotavljanje proizvajalcev jeklenih konjičkov, ki navajajo širok spekter varnostnih elementov, kot so varnostne blazine, ojačitve vozil in boljše zavore, vozniku pa nudijo veliko udobja in s tem dopuščajo neosredotočenost na vožnjo, cesto in ostale udeležence v prometu. Za nesrečo pa niso vedno krivi samo vozniki, cestna infrastruktura pogosto ne omogoča kvalitetne in s tem varne vožnje, tak primer je tudi cesta Ljubljana - Polhov Gradec. Na varno in kvalitetno vožnjo pa seveda poleg zgoraj navedenega vplivajo tudi vremenske neprilike, npr. dež, led, megla ….
V zadnjih nekaj letih se je na omenjeni cesti Ljubljana – Polhov Gradec pripetilo kar nekaj trkov, ki so se končali zgolj z zvito pločevino, žal pa tudi nekaj hujših prometnih nesreč s poškodbami. Zato je zelo pomembno, da če že pride do omenjenih nesreč, poskušamo prvi posredovalci omiliti nastalo situacijo, jo oceniti in predvsem pravilno odreagirati.
Kadar se pripeti katerakoli nesreča (prometna, delovna), moramo najprej poskrbeti za lastno varnost in varnost poškodovanca oz. okolice te nezgode, da ne pride do dodatnih poškodb (na cesti npr. do naleta vozil), nuditi prvo pomoč, poleg naštetega pa je zelo pomembno obveščanje interventnih služb preko regijskih centrov za obveščanje ali policije (v nadaljevanju RECO - številka 112 ali Policija – številka 113), kot so reševalci, gasilci, gorski in jamarski reševalci, nujna veterinarska pomoč …
V primeru prometne nesreče so prisotni reševalci, gasilci in policija, ki imajo vsak svoje naloge.
Reševalci izvajajo prvo medicinsko pomoč in transport do bolnišnice z reševalnimi vozili.
Gasilci izvajajo prometno in požarno varovanje (požar vozila ob trku), tehnično pomoč (odklop el. napajanja, tehnični poseg odpiranja vozil in omogočijo dostop reševalcem), varovanje okolja (preprečevanje iztekanja goriv, absorbiranje olja … ).
Policija izvaja prometno zavarovanje, fotografiranje in ogled kraja nezgode, popis podatkov, sporočanje sorodnikom …
Ob vsakem klicu v sili na številko 112 (RECO) je zelo pomembno, da operaterju sporočimo vse potrebne informacije o nesreči, ki smo jo opazili oz. smo v njej udeleženi:
KDO kliče,
KAJ se je zgodilo,
KJE se je zgodilo,
KDAJ se je zgodilo,
KOLIKO je ponesrečencev,
kakšne so POŠKODBE,
kakšno POMOČ potrebujete
kakšne so OKOLIŠČINE na kraju nesreče (požar, nevarne snovi, poškodovane plinovodne ali druge napeljave ... )
Najprej se operaterju predstavimo z imenom in priimkom, povemo, od kod kličemo, in natančno opišemo, kje in kdaj se je zgodilo, koliko je udeleženih oz. poškodovanih, kakšne so poškodbe in v kakšnem stanju so poškodovanci (dihanje, zavest, krvavitve, položaj telesa…). Navedemo okoliščine nesreče, koliko vozil je udeleženih in kaj se z njimi dogaja (požar vozila). Ti podatki morajo biti zanesljivi in točni (točna naj bo lokacija mesta dogodka - je to na cesti ali izven cestišča, npr. travnik, reka, potok…). Če smo navedene informacije podali operaterju (RECO), bo na podlagi omenjenih informacij aktiviral interventne službe po alarmnem načrtu za omenjeni kraj oz. občino (za vsako občino alarmni načrt podpiše župan). Najprej bo aktiviral NMP (nujno medicinsko pomoč - reševalce), nato koncesionarja za tehnične intervencije – gasilce (našo občino pokriva GBL- Gasilska brigada Ljubljana , ki ima za to v stalni pripravljenosti poklicne gasilce in opremo za tovrstne tehnične intervencije). Aktiviral pa bo tudi lokalno prostovoljno gasilsko društvo (PGD), ki pokriva omenjeno področje. Lokalna gasilska enota (PGD) je dolžna prometno in požarno varovati mesto dogodka, nuditi prvo pomoč in pomoč ostalim interventnim službam, posredovalcem. Lokalni gasilci večinoma delujemo v sistemu tihega alarmiranja, kar pomeni, da pri sebi nosimo pozivnike, kateri nas s tekstom in zvokom obvesti o nastalem dogodku. Za hiter odziv in kvalitetno pomoč pa je v veliki meri pomembno hitro in kvalitetno obveščanje, s tem se krajša tudi naš odzivni čas in izvoz na intervencijo.
Res je, da smo lokalni gasilci vse bolje opremljeni (prva pomoč, defibrilator, tudi tehnična oprema…) in da je znanje ter usposobljenost prostovoljnega gasilca vse boljša. Zavedati pa se moramo, da bomo gasilci, reševalci najučinkovitejši takrat, kadar bomo o dogodku obveščeni hitro, s pravimi informacijami, da se bo na kraj dogodka poslalo zadostno št. moštva in tehnike.
K temu pa lahko prispeva prav vsakdo izmed nas, saj nikoli ne vemo, kje in kdaj se bomo prav mi lahko kot prvi znašli na kraju nesreče in morali poklicati na pomoč.
Osnovni podatki
PGD Polhov Gradec
Polhov Gradec 12c
1355 Polhov Gradec
Uradne ure: vsak torek 19:00 - 21:00
Davčna: 68067542
Matična: 5260680000
TRR: SI56 0205 3001 7530 221 (NLB d.d.)
Kaj reči ko kličete 112?